dalibor kazija
/
3. godina, Dizajn vizualnih komunikacija
/
Lokacija nove akademije nije sasvim pogodna za optimalno korištenje sunčeve energije na fasadama jer je duža površina okrenuta u smjeru istok-zapad. Rezom južnog kuta dobivamo nešto veću površinu okrenutu prema jugu, koja bi bila ispunjena solarnim modulima. Da to ne bi bio golemi zid, podijeljen je na nekoliko terasa s vrtovima. Na vrhu zgrade postavljeni su vjetrogeneratori.
Krov zgrade zamišljen je kao solarni park. Solarni moduli sastavljeni su u dinamične konstrukcije, stvaraju sjenu te omogućuju odmor na klupama i šetanje u krovnim vrtovima. Na sredini krova nalazi se veliko jezero s odgovarajućim biljkama koje pomažu pri pročišćavanju vode.
Jedan kat zgrade služi za cirkuliranje zraka. Botanicki vrt unutar zgrade na prirodan način rashladuje zrak i obogaćuje ga kisikom. Na zidovima prostorija nalaze se ventilatori koji čisti zrak šalju u ostale prostorije.
U podrumu zgrade predviđeno je mjesto za odvojeno prikupljeni otpad namijenjen recikliranju, a u jednom od vrtova je mjesto za kompostiranje vrtnog i drugog biootpada.
Solarne ćelije proizvode se u raznim bojama pa se mogu složiti u zanimljive kompozicije. Neki dijelovi fasade prekriveni su travnatom podlogom. Tako dobivamo zanimljiv vanjski izgled zgrade i veliku iskoristivost energije. Solarni paneli lako se spajaju u različite forme pa je moguće sagraditi ovalne plohe i organske kompozicije.
Katovi ispod zemlje na nekoliko mjesta su otvoreni što omogućava ulaz svjetla i rast biljaka. U prostorijama ispod zemlje temperatura je stabilna, nema vjetra, kiše niti žarkog sunca. U prostorijama je tiho i mirno. Raslinje i zemlja dobri su izolatori pa ovakvoj gradevini nije potrebno ni grijanje ni hlađenje.