info
/
Voditelji projekta:
Tomislav Lerotić
Ivica Mitrović
Studenti suradnici:
(kolegij Održivi dizajn)
Dalibor Kazija
Andrea Suznjević
Tomislav Šestak
Jakov Šuran
Oleg Šuran
Dizajn Web sjedišta:
Oleg Šuran
Tomislav Lerotić
Ivica Mitrović
Logo tipografija :
SablonaTyponine,
Nikola Đurek
Odsjek za dizajn vizualnih komunikacija
Umjetnička akademija
Sveučilište u Splitu
/
nova_akademija je inicijativa nastavnika i studenata Odsjeka za dizajn vizualnih komunikacija kojom želimo potaknuti da se u Program natječaja za izradu urbanističko arhitektonskog rješenja Umjetničke akademije doda preporuka da se kod projektiranja planirane zgrade Akademije postupa po principima održive gradnje:
nova_akademija bila bi niskoenergetska kuća koja bi trošila mnogo manje energije nego zgrade iste veličine. S ugrađenim uređajima za korištenje obnovljivih izvora energije poput fotonaponskih sustava, termičkih solarnih sustava i vjetrogeneratora proizvodila bi električnu i toplinsku energiju za svoje potrebe, a eventualni višak slala u mrežu.
Zemlje s daleko manje sunčanih sati i skromnijim mogućnostima korištenja obnovljivih izvora energije odavna su prepoznale njihove ekološke i gospodarske prednosti. Korištenjem obnovljivih izvora energije smanjuju se emisija štetnih tvari, povečava se energetska neovisnost, rasterečuje se postojeći energetski sustav, otvaraju se nova radna mjesta.
U Hrvatskoj je do danas instalirano oko 0,068 MW fotonaponskih sustava za pretvaranje sunčevog svjetla u električnu energiju, dok je taj broj u zemljama sa znatno manjim brojem sunčanih sati višestruko veći. U Njemačkoj je već danas ugradeno više od 4500 MW. Za usporedbu, snaga svih energana u Republici Hrvatskoj je oko 4500 MW. U Austriji se danas koristi više od 1,2 milijun m2 termičkih kolektora za proizvodnju tople vode, dok je taj broj u Hrvatskoj oko 30 000 m2.
Održivi razvoj koji se bazira na učinkovitom korištenju energije iz postojećih resursa, kao i poticanje korištenja obnovljivih izvora energije bitan su dio energetske strategije o kojoj se upravo raspravlja.
Hrvatska država potiče održivi razvoj i subvencionira električnu energiju proizvedenu u fotonaponskim sustavima. Fotonaponski sustav se, uz subvencije, amortizira za deset godina. Zgrade koje se grade iz državnog proračuna trebale bi biti primjer u provodenju energetske politike koja se zasniva na načelima štednje i korište-nja obnovljivih izvora, a akademska zajednica je najpozvanija da to pocne prakticirati na Sveučilištu, a posebno u Sveučilišnom kampusu s najvećim brojem sunčanih sati.
Uz spomenute ekološke, gospodarske i socijalne koristi, buduća zgrada akademije mogla bi biti ogledna prva niskoenergatska višekatnica u Hrvatskoj gdje bi se moglo učiti i prikupljati iskustva za buduće gradnje.
Dizajn je izrazito društveno vidljiva i odgovorna djelatnost. Ova je inicijativa u skladu s djelovanjem Odsjeka u širem društvenom kontekstu s ciljem integriranja dizajna u društvo, te zadovoljavanja ne samo fizičkih, kognitivnih i praktičnih potreba pojedinaca, već širih društvenih, emocionalnih i kulturoloških potreba, koje onda omogućuju bolji i zadovoljniji život - što i jest jedna od najvažnijih uloga dizajna općenito. Inicijativa se temelji na principima dizajna usmjerenog korisnicima i participativnog dizajna koji u procesu dizajniranja stavljaju korisnike u središte razvojnog procesa.
Studenti kolegija Održivi dizajn i Ilustracija započeli su skicirati, tj vizualizirati svoju novu akademiju. Njihovi radovi mogu se vidjeti na ovom web sjedištu. Pozivamo i ostale studente i studentice Akademije kao i nastavnike i nastavnice da nam pošalju svoje priloge o novoj akademiji. Sve tehnike i svi mediji su dobrodošli. Radove planiramo prezentirati na izložbi u proljeće 2009.
Opis Vašeg viđenja kao i skice možete poslati na pripremljenom A3 formatu koji možete ovdje skinuti ili dobiti na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija u prostorijama tvrdave Gripe.